wtorek, 13 września 2016

Gotowość szkolna

Rok temu, gdy syn miał 6 lat, na myśl o szkole dostawałam dreszczy, bałam się bo wiedziałam, że on nie jest gotowy do podjęcia nauki, a szkoła nie jest gotowa na jego przyjęcie. Całe szczęście wszyscy wokół byli tego samego zdania - dziadkowie, psycholog, terapeuci, panie w przedszkolu. Odroczyliśmy i ... to był strzał w dziesiątkę.
Od września poszedł do 1 klasy jako 7-latek. Jest gotowy i chętny do nauki, odrabia lekcje, lubi swoją szkołę. I choć wielu rodziców 6-latków miało obawy a potem dziecko ładnie aklimatyzowało się w nowej sytuacji, czasem jednak lepiej odroczyć zwłaszcza w sytuacjach takich jak u nas, gdy dziecko obciążone jest jeszcze chorobą przewlekłą. Przez ten rok mieliśmy czas na znalezienie odpowiedniej szkoły, na przygotowanie go do nowej roli emocjonalnie.
A po powrocie z wakacji nas zadziwił - sam zaczął liczyć do 1000, codziennie wypełniając kartki liczbami, MATEMATYK !!!. Z czytaniem jest gorzej - ciężko mu to przychodzi, daję czas, kiedyś się uda.
Najważniejsze są jego chęci i podejmowanie prób co jeszcze rok temu było nie do osiągnięcia.
Wie, że wybieraliśmy najlepszą placówkę aby w szkole czuł się dobrze. Spokój jaki panuje w naszej szkole, a przede wszystkim małe klasy i indywidualne podejście do ucznia to jej główne atuty, tym kierowaliśmy się przy wyborze placówki.
Mój pierwszoklasista dużo wykleja, dużo liczy, ćwiczy też literki i rysuje szlaczki. Codziennie odrabia pracę domową. Ma 3 zeszyty - w kratkę, w 3-linie i A4 (tam liczy i wykleja). Dzięki temu lekcje nie są nudne a nauka szybciej trafia do głowy.

Dziś polecam 2 książki.
Pierwsza  Wojciecha Brejnaka Czy twój przedszkolak dojrzał do nauki ?  poradnik wyjaśniający pytania co to jest gotowość szkolna, jak wcześnie rozpoznać ryzyko dysleksji i inne.
Autor opisuje kryteria gotowości szkolnej oraz podstawowe trudności związane z uczeniem się.




Druga Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi Marzeny Żylińskiej.

"Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko nauczyło się jak budować statek, 
to musisz rozbudzić w nim tęsknotę za morzem."
Antoine de Saint-Exupery

Nauczanie przyjazne mózgowi:
  • wykorzystuje silne strony mózgu
  • bazuje na motywacji wewnętrznej
  • kluczową rolę w procesie uczenia odgrywa rozumienie
  • wykorzystuje różne talenty i uzdolnienia uczniów
  •  uwzględnia różne kanały przekazywania wiedzy, w tym bardzo ważny kanał wizualny, bazuje na eksperymentach i doświadczeniach
  •  
  •  
  • i wiele innych oczywiście ujętych w książce




Tylko dziecko gotowe do nauki odniesie sukces w szkole !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz