piątek, 5 sierpnia 2016

Warszawiacy meldują się na starcie



Jak co roku meldujemy się na starcie 1,2,3.
Czy w tym roku nam się uda zobaczymy.

1. Muzeum Geologiczne a w nim Zygmuntówka. O nie, nie ciastko  tylko skała najbardziej efektowny kamień dekoracyjny Polski. Składa się z szarych, czerwonawych lub niemal czarnych fragmentów skalnych widocznych na czerwono-brązowym tle. To zlepieniec, a ten budujący Czerwoną Górę w Górach Świętokrzyskich jest nazywany zlepieńcem zygmuntowskim lub zygmuntówką bo w latach 1963-1964 wykonano z niego trzon pierwszej kolumny Zygmunta III Wazy na placu Zamkowym.

Ale do tego muzeum idzie się też, żeby zobaczyć dinozaury i ślady po nich.










2. PAN Muzeum Ziemi
Terytorium Polski w karbonie znajdowało się na równiku, a po naszym kraju chodziły słonie.




3. Muzeum Powstania Warszawskiego - jak to powiedział "Moje ulubione" Najwięcej czasu oczywiście w Sali Małego Powstańca.Wybudowaliśmy barykadę i oczywiście na koniec przybiliśmy pieczątki.



Miś zaprzyjaźnia się z lalami




Wszystko tu pasuje ?
                                               

Co jest pod spodem, ? trzeba to sprawdzić
4. Dom Spotkań z Historią i wystawa "Smaczki" powojennej Warszawy na fotografiach Zbyszka Siemaszki. Hmm ale ta mama stara pamięta te neony i sklepy :)


5. Muzeum Sztuki Nowoczesnej a w nim wystawa o sposobach, systemach i narzędziach uczących podstaw warsztatu i języka sztuki.



6,7. Wilanów - Świątynia Opatrzności Bożej - Muzeum Jana Pawła II i Muzeum Jana III Sobieskiego
Muzeum Jana Pawła II będzie się mieścić pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej na wysokości 26m czyli na wysokości 8 piętra. Niestety trwają prace budowlane także niewiele zobaczyliśmy ale kod zdobyliśmy.





Muzeum Jana III Sobieskiego przywitało nas deszczem i już mieliśmy zrezygnować gdy wyszło słoneczko.
Po części mokrzy, skaczący po parkowych kałużach dzielnie broniliśmy akt tajnego agenta.










8. Ogród zoologiczny a w nim małpy, pingwiny, lwy i największe łakomczuchy - słonie afrykańskie.
Zwierzęta w Warszawskim Zoo w ciągu roku zjadają - 40 ton owoców, 87 ton warzyw, 20 ton mięsa i ryb, 33 tysiące jaj.
Podziwialiśmy też piękne akwarium.










9. Instytut Pamięci Narodowej - w budynku, w którym teraz znajduje się Centrum Edukacyjne IPN była kiedyś znana restauracja Cristal-Budapest. Zobaczcie co zostało, obejrzyjcie film o czasach PRL-u.




10. Wycieczka do Żyrardowa, do Muzeum Mazowsza Zachodniego, a w nim malarstwo Józefa Rapackiego - piękne, a zwłaszcza brzozy i liliowe wrzosy. A później obowiązkowy spacer po parku.




11. Muzeum Pragi zwiedzaliśmy po raz pierwszy i jestem oszołomiona. Piękne, cudowne. Dzieciństwo moje się przypomniało i ta różnica między prawą i lewą stroną Wisły. Było słuchanie i szukanie, zamyślenie i zadumanie.













12. Muzeum Fryderyka Chopina przywitało nas niespodzianką książkową. Dzieciom bardzo się podobało, a w drodze powrotnej słuchaliśmy właśnie muzyki Chopinowskiej.


13. Muzeum Józefa Piłsudskiego w dworku Milusin - hmm nasza babcia zna cały życiorys Marszałka




14. Muzeum Gazownictwa niesamowite jak lodówka gazowa











15. Muzeum Kolejnictwa - dla młodych ciekawe jak zawsze, nie wiedzieli na co patrzeć, a w skansenie lokomotyw to już całkiem głowę stracili.




16. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaskoczyło nas, w zeszłym roku była tylko gablota, a w tym olbrzymie muzeum. Byliśmy akurat po szpitalu więc nieco zmęczeni i nie przygotowani na takie zwiedzanie.
Pytania dość trudne, albo inaczej trudno znajdowane, kilka razy błądziliśmy i gubiliśmy się. Kilka odpowiedzi ze znakiem zapytania, niby znaleźliśmy ale ... mamy wątpliwości.
Może jeszcze powtórzymy jak się uda choć mamy jeszcze kilka miejsc do odwiedzenia.

"Matka nie chciała pójść bez dziecka. Ojciec nie chciał pójść bez żony ...
Ze względu na dzieci setki rodzin poszło na Umschlagplatz." - pisał Emanuel  Ringelblum

"Wczorajszy dzień był wstrząsający...
Uprowadzone dzieci z sierocińca dra Korczaka,
z doktorem na czele. Dwieście dzieci."

Jakże bogata historia i kultura.


wchodzimy



17. Muzeum Narodowe a w nim wspaniałe arcydzieła polskie i zagraniczne. My skupiliśmy się na tych konkursowych Henryka Pilattiego, Jana Chruckiego i Aleksandra Gierymskiego  choć podziwialiśmy też i inne. Na koniec podreptaliśmy do restauracji i hmm mamy dwie wersje liczby schodków.



18, 19. Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa i Łazienki Królewskie - w drodze 4-latka pyta A w tych łazienkach będzie dużo ludzi ? A czemu tam jedziemy a nie idziemy do łazienki Babci ?
W Muzeum największe wrażenie zrobiła sala ptaków i powozownia. A później czas pokarmić wiewiórki. I oczywiście na lody.








20. Muzeum w Legionowie bogata historia kultury łużyckiej zgromadzona w tym miejscu. Balony, namioty ...
i pamiątki Aliny i Czesława Centkiewiczów. Najwięcej radości sprawiło igloo. A na wieczór przeczytaliśmy Zaczarowaną zagrodę.

21. Zamek Królewski Król i Królowa przybywają i tajne hasła zdobywają. Długa kolejka nieco psuła humory i co chwilę dochodziło do wymiany zdań. Ale potem zwiedzanie stawało się coraz bardziej udane. Król chciał zasiąść na tronie, królowa potańczyć w sali balowej. A na koniec wystawa multimedialna.






22. Muzeum Niepodległości - o Henryku Sienkiewiczu słów kilka tylko dla 7 i 4-latka to czarna magia. Podobały im się kostiumy Wołodyjowskiego. A później przeszliśmy do sali obok - flagi, krzyże, odznaki.










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz