piątek, 2 grudnia 2016

Duński przepis na szczęście w naszej rodzinie

Duński przepis na szczęście Najskuteczniejsza filozofia wychowania ciekawe dlaczego ?



Duńczycy są najszczęśliwszymi ludźmi na świecie już od ponad 40 lat.

"Szczęśliwe dzieci dorastają i stają się szczęśliwymi dorosłymi, którzy wychowują szczęśliwe dzieci i tak się  to toczy."

"Zabawę często traktuje się, jakby była przerywnikiem w procesie poważnej nauki, ale dla dzieci zabawa to poważna nauka. Mr Rogers"

Plan współczesnych dzieci jest bardzo napięty - szkoła, zajęcia pozalekcyjne - języki, basen, tenis, matematyka, brak czasu na zabawę.
Gdy dwa lata temu nasz harmonogram przedszkolny stał się tak wypełniony od świtu aż po noc ze względu na zajęcia ogólnorozwojowe, sportowe, rehabilitację byliśmy bardzo zmęczeni. Młody choć nie potrafił się bawić samemu nie miał już w ogóle czasu na "gapienie się w nicość" i marzenie.
Szybko to zmieniliśmy i świat znów stał się kolorowy, nie przemęczony.
W tym roku zminimalizowaliśmy zajęcia dodatkowe do 1 wyjścia dla córki, a syn tyle co ma w szkole (logopeda, francuski). A po szkole (za wyjątkiem turnusów rehabilitacyjnych) czas wolny.
A jak wspaniale się Młoda bawi aż buzia się jej nie zamyka. Jest taka wtedy szczęśliwa.




"Swobodna zabawa uczy dzieci spokoju, sprawia, że są mniej podminowane."
W Danii już w 1871 roku Niels i Erna Juel-Hansonowie przedstawili pierwszą opartą na teorii edukacyjnej koncepcję pedagogiczną, której elementem była zabawa.
Im więcej dzieci się bawią tym lepiej radzą sobie z trudnościami i są bardziej odporne psychicznie.


Naucz swoje dzieci, że nie należy porównywać się z innymi i nie należy być najlepszym we wszystkim.
W liceum byłam najlepsza, miałam najlepsze oceny, studia przeszły gładko ze stypendium naukowym. Często przeżywałam stres w związku z tym, byle nie zawieść. Nie chcę aby moje dzieci przechodziły to samo. Pragnę aby miały zainteresowania i czas na spotkanie z przyjaciółmi.


 "Najlepszych i najpiękniejszych rzeczy na świecie nie da się zobaczyć ani dotknąć. Trzeba je poczuć sercem." Hellen Keller
Ucz swoje dzieci empatii, wspieraj, nie oceniaj, szanuj. Dziecko nie jest złe, złe jest tylko jego zachowanie.
Czytajcie i słuchajcie bajek nie zawsze z happy-endem.

i pozwól mu się bawić


Gorąco polecam lekturę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz