wtorek, 3 stycznia 2017

Jak sobie radzić z trudnymi zachowaniami u dzieci Carole Sutton

Młody nigdy do najgrzeczniejszych nie należał, uciekał, bił, gryzł, dusił. Niektóre z tych zachowań udało nam się zminimalizować i im przeciwdziałać ale wymaga to od nas również ciągłego zaangażowania i przede wszystkim bycia z nim i nie spuszczania z niego oka. 
Pani Psycholog zrobiła kiedyś dla niego coś takiego:



Młody często reaguje dość przesadnie i wszystko bierze dosłownie. Jak ktoś w szkole go dotknął różdżką po głowie stwierdził, że go tam biją po głowie. Na szczęście jego Pani to widziała i nic się nie stało.
Często wpada w zły nastrój przy zmianach, gubi się wtedy. Tak było przy przygotowaniach do klasowej wigilii. Na szczęście zmiana układu ławek w klasie miała miejsce tydzień przed planowanym spotkaniem z Rodzicami dzięki czemu miał czas przyzwyczaić się. Ale początkowo zareagował bardzo impulsywnie czym przestraszył Panią i inne dzieci. Specjalnie dla niego pozostała jedna ławka przy ścianie bo nie dołączył do wspólnego stołu.
Ze względu na problemy z czuciem głębokim potrzebuje docisku, sam chwyta kolegów czy nas za nogi i dusi, ściska. Nie jest to przyjemne. W domu mamy specjalną kołdrę obciążeniową, w którą w takich momentach zawija się.
W szkole najbardziej problemowe są zajęcia z angielskiego na których nie dość że sam nie uważa, ale również przeszkadza innym. Wchodzi na stół, syczy, ucieka, rzuca wszystkim.
A w domu - obecnie odrabianie pracy domowej i nauka czytania, a także jedzenie. Jest to dość trudne bo wymaga od niego podporządkowania się i koncentracji z czym ma duże problemy. Jest płacz. 
W ubiegłym roku przeszliśmy kurs u psychiatry Carole Sutton Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami u dzieci (czyli 8 książeczek). Dzięki nim zminimalizowaliśmy część zachowań trudnych w domu (za wyjątkiem jedzenia, które jest również sprawcą innych niepożądanych zachowań). W nowej rzeczywistości szkolnej czas powrócić do 8 książeczek i przyjrzeć się zachowaniom na nowo, szczególnie tym, które pojawiły się w związku z rozpoczęciem edukacji.
Nowy Rok zaczynamy z Carole Sutton. Książka Wydawnictwa Fundacji Synapsis <tu>, ale czasem lepiej pracować ze specjalistą.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz